• امروز : دوشنبه - ۷ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 17 - شعبان - 1445
  • برابر با : Monday - 26 February - 2024

خط و نقد

آقاتهرانی: لیست مشترک شورای ائتلاف انقلاب و جبهه پایداری ۲ سرلیست دارد تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله سیدمحمد بجنوردی – خط و نقد | اخبار ایران و جهان حمله به یمن به جز بی‌ثباتی در منطقه دستاورد دیگری نخواهد داشت – خط و نقد | اخبار ایران و جهان بررسی گزارش تداوم رشد اقتصادی و روند کاهشی نرخ تورم – خط و نقد | اخبار ایران و جهان اسامی ۳۰ نامزد ائتلاف امنا در حوزه انتخابیه تهران معرفی شدند – خط و نقد | اخبار ایران و جهان سفیر جدید ایران در تایلند با امیرعبداللهیان دیدار کرد – خط و نقد | اخبار ایران و جهان آیت‌الله اعرافی: باید انتخاباتی با شکوه برگزار کنیم و جشن بگیریم – خط و نقد | اخبار ایران و جهان نقش ویژه رسانه ها در امیدآفرینی و افزایش مشارکت در انتخابات – خط و نقد | اخبار ایران و جهان «اعتماد به جمهور مردم و اسلام» راه غلبه بر مشکلات است – خط و نقد | اخبار ایران و جهان مجلس خبرگان خاص «روحانیون» و «آقایان» نیست – خط و نقد | اخبار ایران و جهان

0

اقتصاد ایران بالاتر از عربستان

  • کد خبر : 7800
  • ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۷:۰۹
اقتصاد ایران بالاتر از عربستان

اقتصاد ایران در سال جاری بیش از دو برابر خاورمیانه و شمال آفریقا رشد خواهد کرد و به رشد ۴.۱ درصد می‌رسد؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش صادرات، رشد درآمدهای مالیاتی، تقویت بنیه تولیدکنندگان، افزایش درآمدهای پایدار در بودجه و رونق صنعت ساختمان در رشد اقتصادی کشور موثر بوده است. در مقابل، نرخ رشد تولید ناخالص […]اقتصاد ایران در سال جاری بیش از دو برابر خاورمیانه و شمال آفریقا رشد خواهد کرد و به رشد ۴.۱ درصد می‌رسد؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش صادرات، رشد درآمدهای مالیاتی، تقویت بنیه تولیدکنندگان، افزایش درآمدهای پایدار در بودجه و رونق صنعت ساختمان در رشد اقتصادی کشور موثر بوده است.

در مقابل، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی عربستان سعودی که امسال تولید نفت خود را با هدف تقویت قیمت آن، به میزان چشمگیری کاهش داده است، به منفی ۰.۹ درصد در مقایسه با نرخ رشد ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲، افت خواهد کرد اما در سال ۲۰۲۴، به ۴.۱ درصد بهبود پیدا می‌کند. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی امارات عربی متحده از ۶.۶ درصد در سال میلادی گذشته، به ۳.۴ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۳.۷ درصد در سال ۲۰۲۴، کاهش خواهد یافت.

نرخ رشد عراق که دومین تولیدکننده بزرگ نفت خاورمیانه پس از عربستان سعودی است، از هفت درصد در سال ۲۰۲۲، به منفی ۲.۳ درصد در سال میلادی جاری افت می‌کند اما در سال میلادی آینده، به ۴.۳ درصد بهبود خواهد یافت. نرخ رشد کویت هم از ۷.۹ درصد در سال ۲۰۲۲، به ۰.۸ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۲.۶ درصد در سال ۲۰۲۴ خواهد رسید.

خرداد امسال بود که بانک جهانی اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ معادل ۲.۲  درصد خواهد بود. مدتی بعد مرکز آمار ایران از رسیدن رشد اقتصادی کشور به ۷.۹ درصد در بهار ۱۴۰۲ هجری شمسی خبر داد. در این بین صادرات کالا و خدمات با ۲۸.۳ درصد بیشترین تاثیر را در رشد اقتصادی ایران داشت.

خاندوزی وزیر اقتصاد، اوایل مرداد امسال با بیان این که تلاش دولت سیزدهم تقویت بنیان‌های رشد اقتصادی است خاطرنشان کرد: در دهه ۹۰ تشکیل سرمایه ثابت حوزه ماشین‌آلات، حدود ۶۱ درصد کاهش یافت و تشکیل سرمایه ثابت در حوزه ساختمان با کاهش ۴۷ درصدی مواجه بود و منجر به این شد که ظرفیت رشد بلندمدت اقتصاد ایران تضعیف شود. بر همین اساس تلاش دولت سیزدهم بر تقویت بنیان‌های رشد درازمدت قرار گرفت. او گفت که اراده و اولویت تیم اقتصادی دولت سیزدهم آن است که بتواند در قالب بودجه سنواتی، کشور را به ریل توسعه و رشد اقتصادی بازگرداند.

رشد اقتصادی کشور طی پنج سال گذشته روند تدریجی افزایش را تجربه کرد و از رقم‌های منفی به مثبت رسید تا این‌که در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شد. رشد اقتصادی ایران بین سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ به ترتیب ۶- درصد، ۶.۸- درصد، ۳.۶ درصد، ۴.۳ درصد، ۴.۴ درصد و در سه ماهه ابتدای ۱۴۰۲ به ۷.۹ درصد رسیده است.

سال گذشته با وجود تحریم‌های نفتی، ارزش کالاهای صادراتی ایران به حدود ۹۷ میلیارد دلار رسید که بالاترین رقم در بیش از یک دهه گذشته محسوب می‌شود. وزیر نفت اعلام کرده که تولید نفت ایران به ۳.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. در صورت افزایش صادرات نفت می‌توان انتظار داشت که درآمدهای کشور در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۴۰۱ باشد.

کارشناسان معتقدند در صورتی که سیاست‌های دولت در زمینه تثبیت نرخ ارز تداوم داشته باشد در آینده آثار مطلوب بیشتری در اقتصاد کشور پدید می‌آید. در این فرآیند باید سیستم بانکی در تخصیص عادلانه ارز به افراد و شرکت‌های مختلف و کنترل واردات در قبال صادرات نظارت دقیقی داشته باشد.

طی دو سال گذشته رساندن رشد سرمایه‌گذاری به ۶.۷ درصد، رشد اقتصادی به ۷.۹ درصد، دو برابر کردن جلب سرمایه خارجی، تسهیل صدور مجوز کسب و کارها، انضباط مالی دستگاه‌های دولتی، هوشمندسازی مالیات، شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی، جوان‌گرایی در سیستم بانکی، ۲۰ برابر شدن تسهیلات اشتغال‌زایی، بخشی از اقدامات ۲۱ گانه دولت سیزدهم را تشکیل داده که خاندوزی ـ وزیر اقتصاد به آن اشاره کرده است.

صنعت ساختمان نیز در ایران به عنوان یک حوزه پیشران از رکود خارج شده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار، بخش ساختمان پس از رشد منفی در سال گذشته به رشد ۴.۷ درصد در بهار امسال رسید. آمار و ارقام نشان می‌دهد تشکیل سرمایه در بخش ساختمان در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ به ترتیب ۱۲.۱-، ۱۳.۷-، ۳.۹ و ۲.۳- درصد بوده است. درواقع بجز سال ۱۴۰۰ رشد محصول ناخالص داخلی بخش مسکن منفی بوده است.

اما در بهار امسال بخش مسکن به رشد ۴.۷ درصد رسیده است. به نظر می‌رسد اجرای طرح نهضت ملی مسکن، نوسازی بافت‌های فرسوده و واگذاری زمین به متقاضیان ساخت در افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن تاثیرگذار بود.

در دو سال اخیر اقدامات هفت‌گانه‌ای نیز برای افزایش درآمدهای مالیاتی صورت گرفته که از جمله نتایج آن می‌توان به درآمد ۴۷۰ هزار میلیارد تومانی از محل مالیات، افزایش ۵۴ درصدی درآمدهای مالیاتی نسبت به گذشته و رشد حدود دو برابری تعداد مودیان اشاره کرد.

هم‌چنین تورم ایران طبق جدیدترین گزارش بانک جهانی از ۴۶.۵ درصد در سال ۲۰۲۲، به ۴۲.۶ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۳۵.۸ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیامSource link

لینک کوتاه : https://khatonaghd.ir/?p=7800

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
بازی های آسیایی بازی های پاراآسیایی هانگژو ۲۰۲۲ بازی‌‎‎های آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ باشگاه استقلال تهران باشگاه پرسپولیس بسکتبال تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس تیم فوتبال آلومینیوم اراک تیم فوتبال استقلال تهران تیم فوتبال استقلال خوزستان تیم فوتبال الاتحاد عربستان تیم فوتبال النصر عربستان تیم فوتبال الهلال عربستان تیم فوتبال امید ایران تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تیم فوتبال سپاهان اصفهان تیم فوتبال شمس آذر تیم فوتبال صنعت نفت آبادان تیم فوتبال فولاد خوزستان تیم فوتبال نوجوانان ایران تیم فوتبال پرسپولیس تیم فوتبال پیکان تهران تیم ملی بسکتبال تیم ملی فوتبال ایران تیم ملی والیبال ایران تیم ملی کاراته تیم ملی کشتی آزاد تیم‌فوتبال تراکتور جواد نکونام رضا عنایتی رقابتهای انتخابی المپیک فدراسیون فوتبال فوتبال قهرمانی آسیا لیگ برتر فوتبال ایران لیگ قهرمانان فوتبال آسیا مسابقات قهرمانی آسیا مسابقات قهرمانی جهان والیبال وزارت ورزش و جوانان وزنه برداری کرونا کشتی کشتی آزاد کشتی فرنگی