• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 8 - محرم - 1446
  • برابر با : Sunday - 14 July - 2024
0

حزب الله یکی از قوی‌ترین نیروهای مقاومت در منطقه است – خط و نقد | اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 10595
  • 28 نوامبر 2023 - 9:39
حزب الله یکی از قوی‌ترین نیروهای مقاومت در منطقه است – خط و نقد | اخبار ایران و جهان

[ad_1] متن گفت‌وگو به شرح زیر است: جناب وزیر، دیدگاه شما نسبت به آتش بس موقتی که به اجرا درآمده است، چیست؟ قبل از هر چیز مایلم به همه بینندگان شبکه الجزیره عرض سلام داشته باشم و همچنین از همه دست‌اندرکاران شبکه الجزیره که در حدود ۶ هفته گذشته مظلومیت و ایستادگی مردم غزه و […]

[ad_1]

متن گفت‌وگو به شرح زیر است:

جناب وزیر، دیدگاه شما نسبت به آتش بس موقتی که به اجرا درآمده است، چیست؟

قبل از هر چیز مایلم به همه بینندگان شبکه الجزیره عرض سلام داشته باشم و همچنین از همه دست‌اندرکاران شبکه الجزیره که در حدود ۶ هفته گذشته مظلومیت و ایستادگی مردم غزه و کرانه باختری را برای اطلاع جهانیان به تصویر کشیدند، یک تشکر ویژه داشته باشم. در عین حال با همه بازماندگان خبرنگارانی که در این مدت به دست جنایتکاران رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند، ابراز همدردی و ادای احترام می‌کنم. خبرنگارانی که تنها رسالت خود را انجام می‌دادند و به شکلی کاملاً غیرانسانی توسط رژیم اسرائیل به شهادت رسیدند.

ما خرسندیم که شاهد توقف موقت جنایات جنگی صهیونیست‌ها و نسل کشی آنها علیه مردم فلسطین هستیم. امیدواریم که این امر شروعی برای استمرار آتش بس و توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی باشد.

البته مایلم به صراحت اعلام کنم که رژیم اسرائیل بدون حمایت کامل آمریکا قادر نبود چنین جنایاتی را برای چندمین بار علیه فلسطین مرتکب شود. مسئولیت آنچه که در ۶ هفته گذشته شاهد بودیم به طور مستقیم متوجه آمریکا و جنایتکاران جنگی رژیم اسرائیل است.

آیا شما در این آتش بس نقش داشتید؟

طبعاً، در سطح دیپلماسی سران، رئیس جمهور کشورم از آغاز این بحران تلاش جدی را شروع کردند تا از طرق سیاسی و بین‌المللی مانع کشتار و جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم غزه و کرانه باختری شوند. رئیس جمهوری اسلامی ایران در هماهنگی با سران تعدادی از کشورهای اسلامی ابتکارات مهمی را مطرح کردند؛ ایده برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی در سطح سران، برگزاری نشست سران بریکس، تماس‌ها، گفت‌وگوها و حتی انجام سفرهایی برای متوقف کردن جنایات جنگی در دستور کار رئیس جمهور کشورمان قرار داشت. از طرف دیگر ما هم در دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه ایران به طور گسترده با همکاری همه همکارانم تلاش کردیم تا مانع تداوم جنایات رژیم صهیونیستی باشیم و از طریق ظرفیت‌های سیاسی، دیپلماتیک و بین‌المللی بتوانیم این شرایط را به نفع مردم فلسطین رقم بزنیم. در عین حال از همان هفته دوم این تجاوزات، در ارتباط مستقیم با نخست وزیر محترم در قطر و وزرای امور خارجه مصر و دیگر کشورهای منطقه و حتی برخی از کشورهای غربی تا آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی بودیم و تلاش شد تا بتوانیم همه ظرفیت‌های دیپلماتیک را در این رابطه فعال نگه داریم. و البته تشکر ویژه‌ای دارم از جناب امیر و نخست وزیر کشور دوست و برادر قطر که ما به طور مستمر باهم در تماس هستیم و البته دو طرف تلاش کردیم تا با ارتباط نزدیک با رهبران سیاسی حماس برای رسیدن به مرحله توقف تجاوزات و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و احقاق حقوق فلسطینی‌ها و کمک به آنها در این مرحله اقداماتی را انجام دهیم.

اما مهم این است که این تجاوز و جنایات باید متوقف شود و این آتش بس موقت باید تبدیل به یک آتش بس دائم شود، در غیر این صورت منطقه با شرایط جدیدی مواجه خواهد شد و رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها باید تبعات سخت هرگونه عدم توقف پایدار جنایات جنگی اسرائیل را بپذیرند.

در این خصوص، طرف اسرائیلی گفته است که عملیات نظامی بعد از این آتش بس – که طبق آخرین اطلاعات ممکن است تا ۱۰ روز ادامه پیدا کند – از سر گرفته خواهد شد. در خصوص این سناریو، یعنی از سرگیری جنگ، که قبلاً در مورد آن هشدار داده بودید و اکنون نیز نسبت به عواقب آن هشدار دادید، آیا همچنان احتمال گسترش درگیری منطقه‌ای وجود دارد؟

اسرائیل از ادامه و توسعه جنگ استقبال خواهد کرد، اما در صورتی این وضعیت مورد استقبال اسرائیل خواهد بود که مثل شش هفته گذشته نظامیان آمریکا و همه بخش‌های امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای آمریکا به صورت کامل در کنار رژیم جعلی اسرائیل قرار داشته باشند و اقدامات خود را در کمک به نسل کشی رژیم اسرائیل ادامه دهند. ما از طریق واسطه‌هایی مطلع شدیم که در ۱۰ روز گذشته دولت آمریکا و کاخ سفید به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این گونه ادامه دادن به حمایت از اسرائیل حتی به نفع سیاستمداران آمریکا و کاخ سفید نیست و آمریکا اکنون اراده لازم را برای توقف جنایات جنگی رژیم اسرائیل و رسیدن به یک آتش بس پایدار، ارسال کمک‌های انسان دوستانه، جلوگیری از کوچ اجباری و احترام به حقوق فلسطینیان دارد. امیدواریم که این اخباری که به ما منتقل شده است، صحت داشته باشد. طبعاً راستی آزمایی آن اینگونه خواهد بود که آمریکا رژیم اسرائیل را وادار نماید که به استمرار این آتش بس پایبند باشد و این آتش بس موقت تبدیل به یک آتش بس پایدار شود.

فقط از باب تأکید می‌پرسم؛ از فرمایش شما این طور استنباط می‌کنم که برای تضمین عدم گسترش جنگ در منطقه، کانال‌های ارتباطی با ایالات متحده آمریکا وجود دارد. همین طور است؟

ما پیام‌هایی را در شش هفته گذشته از آمریکا از طریق دیپلماتیک، به طور مشخص از طریق سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده آمریکاست، دریافت کردیم. آمریکایی‌ها همواره در پیام‌ها تاکید کرده‌اند که به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستند. البته ما در پاسخ به آنها اعلام کردیم که اگرچه شما می‌گوئید به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستید اما با قرار گرفتن در کنار رژیم اسرائیل و ارسال گسترده سلاح و امکانات از همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه به سوی رژیم اسرائیل و تل‌آویو عملاً شدت و دامنه جنگ را گسترش داده‌اید. طبعاً گسترش دامنه جنگ در منطقه در هفته‌های گذشته بخشی از واکنش طبیعی نیروهای مقاومت در منطقه علیه این اقدام یکجانبه و حمایت کامل نظامی آمریکا از حملات اسرائیل و کشتار و قتل عام زنان و کودکان فلسطینی بود.

در همین ارتباط، با وجود احتمال استمرار و تشدید عملیات نظامی اسرائیل، اگر مقاومت از ایران خواستار مداخله مستقیم و گسترش جنگ شود، چه؟

ما معتقدیم در چارچوب حقوق بین‌الملل اشغال یک پدیده شوم و اقدامی است که هیچگاه به رسمیت شناخته نمی‌شود. یکی از رسانه‌های آمریکایی از من سوال کرد که چرا ایران رژیم اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد در حالی که بیشتر دولت‌ها در جهان رژیم اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند؟ پاسخ ما این بود که سرزمین فلسطین متعلق به مردم فلسطین است و نه متعلق به بیشتر دولت‌های جهان، پس این مردم فلسطین هستند که باید نسبت به سرنوشت خود تصمیم بگیرند. بر اساس حقوق بین‌الملل سرزمین اشغال شده قواعد خاص خود را دارد و مردمانی که تحت سلطه قدرت اشغالگر قرار دارند، از این حق برخوردارند که برای آزادی سرزمین خود حتی سلاح حمل کنند و اقدام مسلحانه انجام دهند. ما در چارچوب حقوق بین‌الملل و ارزش‌های انسانی و دینی معتقد هستیم که کمک به مردم فلسطین در مقابل اشغالگری و حمایت سیاسی از سرزمین اشغال شده فلسطین، موضوعی است که هم مبنای حقوقی و هم مبنای انسانی، اسلامی و دینی دارد.

اسرائیل اخیراً از گسترش دایره عملیات خود علیه رهبران مقاومت اسلامی سخن گفته و اینکه آنها را در هر جا که باشند، مورد هدف قرار خواهد داد. اگر این اتفاق در خاک ایران رخ دهد چه؟

رژیم اسرائیل جز ترور، کشتار و تجاوز در ۷۵ سال گذشته کار دیگری را در این منطقه انجام نداده است. نتیجه اقدامات رژیم صهیونیستی ناامن سازی هرچه بیشتر منطقه و جهان اسلام بوده است. طبعاً این رژیم اشغالگر در ادامه هم همین روش را دنبال خواهد کرد. طبیعی است صهیونیست‌ها اگر بتوانند در هر بخشی از جهان اسلام به ترور و اقدامات تجاوزگرانه خود ادامه خواهند داد. صهیونیست‌ها برای تجزیه کشورهای اسلامی به چند بخش اقدامات زیادی را در ۷۵ سال گذشته انجام دادند. در این چارچوب هم به اقدامات خود برای تفرقه و تجزیه کشورهای اسلامی ادامه خواهند داد.

ما با صدای بلند همواره در حمایت از فلسطین و مقاومت سخن گفته‌ایم. البته برای موضوع فلسطین راه حل سیاسی و دموکراتیکی را در سازمان ملل متحد به ثبت رسانده‌ایم. بر مبنای آن راهکار سیاسی، حل مسأله فلسطین در جهان کنونی برگزاری یک رفراندوم بین ساکنان اصیل فلسطین شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان است؛ رفراندومی که زیر نظر سازمان ملل متحد و با مشارکت مالی سایر دولت‌ها انجام شود و یک بار پس از ۷۵ سال تجاوز به سرزمین تاریخی فلسطین، مردم فلسطین شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند.

طبعاً هر اقدام رژیم صهیونیستی علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران با پاسخی پشیمان کننده مواجه خواهد شد.

به موضوع راهکار ایران برای حل مسأله فلسطین خواهیم پرداخت، اما پیش از آن، در خصوص هدف قرار دادن منافع و پایگاه‌های آمریکایی در عراق توسط گروه‌های مسلح اتهاماتی متوجه ایران است. اسرائیل نیز به دلیل توقیف کشتی متعلق به یک تاجر اسرائیلی توسط جماعت حوثی انصارالله، ایران را مستقیماً مورد اتهام قرار داده است. آیا نگرانید که این اتهامات ممکن است منجر به تشدید اوضاع شود؟

در منطقه گروه‌هایی به نام مقاومت به عنوان یک واقعیت وجود دارند، اما باید به ریشه‌ها پرداخت. حزب الله امروز یک گروه بزرگ و تأثیرگذار مقاومت در لبنان است. اما چه چیزی باعث شد حزب‌الله به وجود بیاید؟ تجاوز رژیم صهیونیستی به اراضی لبنان. لبنانی‌ها تصمیم گرفتند و گروه مقاومتی به نام حزب الله شکل گرفت و این گروه در دفاع از سرزمین و امنیت لبنان و فراتر از آن امنیت منطقه و در مبارزه با صهیونیسم و تروریسم داعش اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است که نتیجه آن امنیت بیشتر لبنان و منطقه بود.

در عراق از سال ۲۰۰۳ که آمریکا عراق را اشغال کرد تا سال ۲۰۱۱ و پس از آن در مقابله با داعشی که بنا به تصریح خانم هیلاری کلینتون توسط آمریکا به وجود آمد، جوانانی به طور خودجوش گروه‌هایی را تشکیل دادند تا از سرزمین خود در برابر تروریسم دفاع کنند. تشکیل این گروه‌های مقاومت در سوریه و یمن هر کدام ریشه‌هایی دارد. آنها در ۶ هفته گذشته برای دفاع از بخشی از امت عربی اسلامی که در فلسطین، در غزه و کرانه، ساکن هستند، تکلیف خود را انجام دادند. همان طور که حماس خود تصمیم گرفت عملیات طوفان الاقصی را انجام دهد و خود عمل کرد، این گروه‌ها هم خود رأسا تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند. ما از آمریکایی‌ها شنیده‌ایم که به برخی از پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه توسط این گروه‌ها حملاتی انجام شده و زد و خوردهایی بین آمریکا و این گروه‌ها وجود داشته است. ما هم در این رابطه پیام‌هایی را از آمریکا دریافت کرده‌ایم اما پاسخ ما به پیام‌های آمریکا این بود که ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم و این گروه‌ها در قالب منافع کشور خود، امنیت منطقه و دفاع از امت عربی – اسلامی اقدام می‌کنند.

به راهکاری که از منظر ایران برای حل مسأله فلسطین مطرح کردید، باز می‌گردیم. در حال حاضر صحبت از احیای روند راهکار دو کشوری است. دیدگاه شما در این باره چیست؟

ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت واحد فلسطینی در سراسر سرزمین تاریخی و مادری فلسطینیان به پایتختی قدس شریف حمایت می‌کنیم. راهکار سیاسی ایران مبتنی بر برگزاری رفراندومی بین ساکنان اصیل فلسطین – شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان – و تعیین سرنوشت از طریق رفراندوم است. ما معتقدیم این مردم اصیل فلسطین هستند که باید تصمیم بگیرند. وقتی از مردمان اصیل فلسطین سخن می‌گوئیم، علاوه بر مسلمانان و مسیحیان، به حقوق مردمان یهودی اصیل فلسطینی نیز توجه داریم. طبعاً جمهوری اسلامی ایران به انتخاب، رأی و نظر مردمان اصیل فلسطین احترام خواهد گذاشت.

اخیراً در مورد آینده غزه پس از جنگ صحبت‌های زیادی می‌شود، مشخصاً وزیر امور خارجه آمریکا چندین بار در این رابطه صحبت کرده است. تصور شما از وضعیت غزه بعد از جنگ و همچنین وضعیت منطقه به طور کلی چیست؟

علی رغم گذشت ۶ هفته از تجاوزات گسترده صهیونیست‌ها علیه غزه، و در حالی که آنها اعلام می‌کردند هدفشان نابودی حماس است، حماس در غزه استقرار و بر آن کنترل و اشراف دارد. من با آقای شیخ اسماعیل هنیه در دوحه گفت‌وگو داشتم و روز قبل از آن در بیروت با گروهی از رهبران جهاد اسلامی و حماس دیدار داشتیم آنها اطمینان دادند که تاکنون تنها حداکثر ۱۰ تا ۱۲ درصد از امکانات تسلیحاتی که در درون غزه در اختیار دارند و نیروهای مقاومتی که در اختیارشان هست را وارد صحنه مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی و تجاوز زمینی رژیم صهیونیستی در غزه کردند و حدود ۹۰ درصد از توان، نیروی انسانی و تسلیحات هنوز در اختیارشان هست. لذا از وضعیت قوی برخوردارند. فراموش نکنیم که هم اداره غزه و مردمان غزه و هم اداره جنگ و مقابله با رژیم صهیونیستی بر عهده حماس است. علی رغم حضور و همراهی تمام عیار آمریکا و برخی دیگر از کشورهای متحد آمریکا با رژیم اسرائیل آنها نتوانستند در ۶ هفته گذشته حماس را نابود کنند. حماس یک واقعیت است که ریشه در درون فلسطین دارد. حماس بخشی از مقاومت فلسطینی است. ما معتقدیم آینده غزه توسط مردم فلسطین و مقاومت فلسطین رقم خواهد خورد.

مایلم به صراحت اعلام کنم، اگر ایالات متحده آمریکا تصور کند می‌تواند برای اداره غزه پسا جنگ به جای مردم فلسطین تصمیم بگیرد، این یک تفکر و تصور کاملاً خطاست. همان طور که آمریکا در سال ۲۰۰۶ و تحولات پس از آن در مورد لبنان تلاش زیادی کرد، در درجه اول برای نابودی و حذف حزب الله در لبنان و سپس برای خلع سلاح حزب‌الله در لبنان، لیکن هیچیک از این آرزوها به مرحله عمل نرسید و امروز حزب الله یکی از قوی‌ترین نیروهای مقاومت در منطقه است به گونه‌ای که تنها در ۶ هفته گذشته بیش از ۲۸ بار آمریکا و برخی کشورهای غربی به حزب‌الله پیام دادند و گفتند: «لطفاً خویشتن داری کنید و مانع توسعه جنگ علیه رژیم اسرائیل شوید.» پس آینده غزه را مردم فلسطین رقم خواهند زد. آینده فلسطین را مردم فلسطین تعیین خواهند کرد.

[ad_2]

Source link

لینک کوتاه : https://khatonaghd.ir/?p=10595

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
بازی های آسیایی بازی های پاراآسیایی هانگژو ۲۰۲۲ بازی‌‎‎های آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ باشگاه استقلال تهران باشگاه پرسپولیس بسکتبال تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس تیم فوتبال آلومینیوم اراک تیم فوتبال استقلال تهران تیم فوتبال استقلال خوزستان تیم فوتبال الاتحاد عربستان تیم فوتبال النصر عربستان تیم فوتبال الهلال عربستان تیم فوتبال امید ایران تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تیم فوتبال سپاهان اصفهان تیم فوتبال شمس آذر تیم فوتبال فولاد خوزستان تیم فوتبال نوجوانان ایران تیم فوتبال پرسپولیس تیم فوتبال پیکان تهران تیم ملی بسکتبال تیم ملی تکواندو تیم ملی فوتبال ایران تیم ملی والیبال ایران تیم ملی کاراته تیم ملی کشتی آزاد تیم‌فوتبال تراکتور جواد نکونام رضا عنایتی رقابتهای انتخابی المپیک فدراسیون فوتبال فوتبال قهرمانی آسیا لیگ برتر فوتبال ایران لیگ قهرمانان فوتبال آسیا مسابقات قهرمانی آسیا مسابقات قهرمانی جهان والیبال وزارت ورزش و جوانان وزنه برداری کرونا کشتی کشتی آزاد کشتی فرنگی


download redtube videos hardcoreporntrends.com southindian actress nude photos
ang probinsyano december 27 2021 full episode teleseryeepesodes.com ang probinsyano september 23 2021 full episode advance
hot indian sex scandal wapoz.me telugu sex tips
sprank bang fistingporntrends.com debangana
dirty picture hot tubepatrol.xxx sakilaxvideos
s;s lphvl ljv[l yatarab.com سكس مي خليفه
torrentz2.in ganstavideos.info sex porn hindi
viral scandal may 4 2022 teleseryepisode.com darna all characters
bangalore college girls sex videos porncorntube.net xtube3com
tamil sex videos in hd agavaporn.mobi andhra girls fuck
village sex new erobomb.net indian virgin sex
odia sexi vidio erodrunks.net sexy movie mms
thai sex video eroanal.info malayalam sex story
fc2 ppv 857126 javcensored.mobi 羽生ありさ
hot women wallpaper flyporntube.info breast feeding sex videos